Напад на Цркву Богородицу Хвостанску у селу Студеница код Истока - www.gazimestan.rs

23. јануар 2024.


НАПАД НА ЦРКВУ БОГОРОДИЦУ ХВОСТАНСКУ У СЕЛУ СТУДЕНИЦА КОД ИСТОКА


У селу Студеница у општини Исток Албанци су крајем протекле седмице заузели 50 ари земљишта на којем се налазе темељи манастира и Цркве Богородице Хвостанске која датира из шестог века.Багерима и тешком механизацијом поравнали су терен, оградили простор жицом и металним стубовима и поставили натпис на албанском језику на којем пише "Црквени комплекс Студеница".

Како сазнајемо од свештенства Епархије рашко-призренске, реч је о темељима манастира удаљеног двадесетак километара од Пећи, који је од 1990. године под заштитом Завода за заштиту споменика културе од изузетног значаја.
- Црква Богородица Хвостанска срушена је у 14. веку, срушили су је Турци, при чему су остали само темељи - испричали свештеници упознати са "судбином" ове светиње додајући да Срба у селу није било ни до 1999. године, односно да су протерани много раније.

Како опомињу мештани повратничких села у општини Исток где се последњих десетак година вратило њих нешто више од пет стотина, ово је наставак напада како на њих саме, тако и на српске верске објекте са циљем да се избришу сви наши трагови са ових простора.
- Ово је само наставак намере Албанаца да нас све протерају са ових простора и да униште наше корене. Заправо, то је удар на нас повратнике и историју и идентитет нашег народа - кажу нам житељи Осојана и других повратничких средина у општини Исток.

Осим цркава и манастира, на мети Албанаца су и српска гробља на Космету, што представља намеру потпуног затирања постојања Срба на КиМ. Према доступним подацима, до сада је преорано или уништено више од 10.000 надгробних споменика.

Иначе, док су деценијама уназад уништавали српске православне храмове и срушили до темеља више од 135 светиња Српске православне цркве, албанске власти у Приштини почеле су последњих година са присвајањем православних цркава, третирајући их као своје, односно католичке. Прво су пре неколико година храм Светог Николе у Новом Брду покушали да прогласе за католичку цркву, што су Епархија рашко-призренска, али и житељи овог краја оштро демантовали.

Крајем протекле године лажни албански свештеник и неколико представника албанске општине у Подујеву упали су у цркву у Ракитници код Подујева, односно недалеко од Орлана, да би потом храм у Горњем Стрмцу у општини Зубин Поток обили и закључали тврдећи да је католички. Година - ма својатају и најпознатије и најчувеније српске светиње - Високе Дечане, Пећку патријаршију, Грачаницу и Цркву Богородице Љевишке, које су под заштитом Унеска. Оно што је према мишљењу не само свештенства и монаштва на КиМ већ и читавог српског народа у јужној покрајини најпоразније је то што представници међународне заједнице не реагују на овакве безочне покушаје прекрајања историје Срба на Косову и Метохији. „

 

Аутор: Д. Зечевић
Вечерње новости
21.01.2024.



РАТ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ 1998-1999

Битка за Кошаре - Старо Грацко - Кафић Панда - Клечка - Радоњићко језеро - Рамуш Харадинај

Жута кућа - Отето Косово - Крај - Истине и лажи - За ким звона не звоне - Јована - Рат за Космет

Живети у енклави - Српски пилоти - Ратна прича - Љиљана Жикић - Слађана Станковић -

 



Посећено је: 181  пута
Број гласова: 0
Просек: 0,00

Tags:
ALBANSKI ZLOCINI
OKUPACIJA KOSMETA
BOGORODICA HVOSTANSKA
PRAVOSLAVNA CRKVA
STUDENICA ISTOK
BAGERI MEHANIZACIJA
ALJBIN KURTI
EPARHIJA PRIZRENSKA
JANUAR 2024
KULTURNI SPOMENICI
VERSKO NASLEDJE
HRAMOVI SVETINJE


Оцените нам овај чланак:






ПОВЕЗАНЕ ВЕСТИ:

Милош Ћирковић

1988: Бебе у Грацу

Крај - Осуђени на прогонство

Зазвонише звона у центру Призрена, са цркве Св. Ђорђа

2003: Злочин у Гораждевцу

Дечак из Жуте куће

Косово очима Патријарха Павла